Przedsiębiorcy, którzy mają zaległości w ZUS mogą skorzystać z abolicji. Wnioski o umorzenie niezapłaconych składek oddziały ZUS przyjmują od najbliższego wtorku.
ZUS szacuje, że z abolicji skorzysta około 437 tys. przedsiębiorców, w tym prawie 220 tys. już nieprowadzących działalności gospodarczej.
Kwota składek, które podlegać będą umorzeniu wraz z odsetkami wyniesie prawie 868,5 mln zł . Szacunkowa wartość pojedynczego umorzenia wyniesie około 2 tys. zł.
Kto morze skorzystać z abolicji?
Na umorzenie zaległych składek z okresu od 1999 do końca lutego 2009 mogą liczyć:
- osoby podlegające w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalności twórczej lub artystycznej, bądź działalności w zakresie wolnego zawodu, albo jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej.
- spadkobiercy i osoby trzecie wobec których ZUS wydał decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu
którzy uregulowali zaległości z późniejszego okresu.
Co podlega abolicji?
Umorzeniu podlegają:
- składki na ubezpieczenia: emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, zdrowotne i Fundusz Pracy
- dodatkowe odsetki za zwłokę naliczone od składek podlegających umorzeniu
- opłata prolongacyjna, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne naliczone od należności podlegających umorzeniu.
Jak skorzystać z abolicji?
Wniosek o umorzenie należności (formularz zamieszczamy obok) trzeba złożyć ciągu 2 lat. 12 miesiecy mają na to ci, którym ZUS po dniu wejścia w życie ustawy wyda decyzję:
- o podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym,
- wysokości zadłużenia z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.,
- przeniesieniu odpowiedzialności na spadkobiercę lub osobę trzecią
W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, oprócz formularza umorzenia potrzebne będą wypełniony "Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis" lub "Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę - w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie"; oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej (druk jest dostępny w jednostkach ZUS); zaświadczenia/oświadczenia o udzielonej pomocy de minimis.
Pomoc w załatwieniu sprawy można uzyskać w każdym oddziale ZUS.
www.zus.pl, RF/Radio ZET